Sztuczna Inteligencja i przełom w biologii

No więc na przykład takie białka. Z białek jesteśmy zrobieni wszyscy i wszystko co żyje na świecie. No i w COVID też. No i takie białka to jest strasznie skomplikowana rzecz. To takie kilka pierwiastków nawiniętych na sznurek i okrutnie poskręcanych. No i w zależności od tego co na ten sznurek się nawinie i jak się poskręca to robią różne rzeczy. Czasem tworzą, czasem niszczą, a czasem tylko śmiesznie wyglądają.

Jakbyśmy wiedzieli jak wyglądają wszystkie możliwe białka na świecie i jak się zawijają, to byśmy byli bogami biologii. Nie przesadzam. Mądrzejsi ode mnie ludzie twierdzą, że normalnie byśmy byli wtedy potężni że hoho i jeszcze bardziej.

W dużej mierze trik, żeby zrozumieć białka to odgadnąć dlaczego i jak się zawijają. No ale to jest delikatnie rzecz biorąc trudne, bo ich jest ich tak dużo, że zbadanie każdego choćby przez chwilę zajęłoby więcej niż wiek wszechświata. A to trochę długo.

Enter - AlphaFold

AlphaFold to program zbudowany przez team DeepMind, który w oparciu o diabelnie skomplikowane procesy sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego potrafi przewidywać i dokonywać sekwencjonowania białek.

Podczas tegorocznej CASP - olimpiady zwijania białek (yes, it is a thing) dokonał on sekwencjonowania około 100 białek, bo zostało potwierdzone później badaniami laboratoryjnymi. Średni wynik trafności jego obliczeń to 92.5/100. 90 to wynik równoważny metodom eksperymentalnym.

AlphaFold został już wdrożony do pracy przez kilka ośrodków badawczych (m.in. Instytut Maxa Planka) i właśnie pracuje nad problemami, które nie dawały się rozwiązać metodami tradycyjnymi od dziesięcioleci.

A myśleliście pewnie, że sztuczna inteligencja umie tylko grać w Starcrafta i DOTA?