Krótka odpowiedź - tak.
Dłuższa - dla programu komputerowego tak.
Większość ulg podatkowych dla skorzystania z nich nie wymaga zapytania o zgodę KIS. Podatnik korzysta i jeżeli zrobił to zgodnie z prawem, to nic skarbówce do tego. Interpretacja pełni role swoistego potwierdzenia czy podatnik “dobrze myśli”. Wyjątkiem jest IP BOX.
IP BOX kojarzy się przede wszystkim z programistami na JDG. Ale ulga przysługuje również na szereg innych praw własności intelektualnej. Poniżej lista:
Kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej są: 1) patent, 2) prawo ochronne na wzór użytkowy, 3) prawo z rejestracji wzoru przemysłowego, 4) prawo z rejestracji topografii układu scalonego, 5) dodatkowe prawo ochronne dla patentu na produkt leczniczy lub produkt ochrony roślin, 6) prawo z rejestracji produktu leczniczego i produktu leczniczego weterynaryjnego dopuszczonych do obrotu, 7) wyłączne prawo, o którym mowa w ustawie z dnia 26 czerwca 2003 r. o ochronie prawnej odmian roślin (Dz.U. z 2021 r. poz. 213 ), 8) autorskie prawo do programu komputerowego podlegające ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska, których przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej.
Pierwsze siedem pozycji z tej listy podlega ochronie prawnej na podstawie jakiejś decyzji administracyjnej. Na przykład dla patentu jest to Urząd Patentowy.
Dla programu komputerowego nie ma takiego mechanizmu. Ochrona prawnoautorska powstaje z mocy prawa, nie ma potrzeby żadnej decyzji. Zatem nie wiadomo który program spełnia przesłanki do IP BOX, a który nie. Zatem MF uznało, że weryfikacja będzie odbywała się za pomocą interpretacji indywidualnych.
75. W konsekwencji, podatnik chcący skorzystać z preferencji IP Box wobec dochodów z autorskiego prawa do programu komputerowego i otrzymać w tym zakresie stosowną ochronę prawnopodatkową powinien złożyć wniosek o interpretację indywidualną do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (KIS).58 Ze względu bowiem na wspominaną powyżej dynamikę ewolucji budowy i funkcjonowania programów komputerowych oraz brak wykształconej praktyki stosowania przepisów o IP Box w tej materii, ogólne objaśnienia podatkowe nie stanowią najbardziej adekwatnej instytucji prawnej zapewnianiającej ochronę prawnopodatkową dla podatnika. - Objaśnienia podatkowe z dnia 15 lipca 2019 r. DOTYCZĄCE PREFERENCYJNEGO OPODATKOWANIA DOCHODÓW WYTWARZANYCH PRZEZ PRAWA WŁASNOŚCI INTELEKTUALNEJ – IP BOX
Stąd, w przypadku IP BOX interpretacja indywidualna to nie tylko zabezpieczenie, a wymóg formalny ulgi.