Epic vs Apple - do przerwy 1:1

Epic vs Apple - do przerwy 1:1

Epic Games to wydawca jednej z najpopularniejszych gier komputerowych na świecie - Fortnite. Fortnite działa w systemie freemium, czyli z wieloma mikropłatnościami wbudowanymi w grę. I na tych mikropłatnościach Epic Games robi fortunę. Jedną z platform na której Fortnite jest dostępny to Apple Store. Apple bierze 30% z każdej sprzedaży dokonanej w swoim sklepie.

Czy 30% to wysoka cena? Jeden rabin powie "tak". Inny rabin powie "nie". Epic Games mówi "Hell yeah!"

Pierwszym dużym graczem, który zakwestionował prawo Apple do pobierania prowizji w takiej wysokości był Basecamp i ich klient poczty Hey! W konsekwencji sporu Apple wdrożył program dla małych deweloperów w ramach którego obniżył prowizję do 15%.

Epic Games pozwał Apple na podstawie przepisów antymonopolowych za nadużywanie pozycji dominującej i zażądał możliwości pominięcia płacenia prowizji. Po roku procesu mamy wyrok pierwszej instancji. Sąd orzekł, że Apple ma prawo pobierać prowizję w tej wysokości, a jego działania nie naruszają prawa antymonopolowego. Epic Games wygrał jednak w jednym z punktów.

💡
Sąd przyznał, że Epic Games (i inni deweloperzy) mają prawo do zachęcania użytkowników swoich aplikacji do zakupów w ramach innych platform.
image

Wyrok został przyjęty jako kolejny z kroków na drodze do ograniczenia siły platform dystrybucyjnych. O ile dla Apple bardzo istotne było uniknięcie drogi Microsoftu, czyli przegrania sprawy na tle antymonopolowym, to tak samo (lub bardziej) istotne było zwycięstwo totalne. Apple jest w pozycji siły i taką projekcję pragnie utrzymać. Wyrok w takim brzmieniu to krew w wodzie dla wszystkich rekinów, które krążą dookoła giganta z Cupertino.

Jak widać na załączonym obrazku...

Moje przemyślenia na temat tego wyroku:

  1. Wyrok jest bardzo niejasny i niespójny. W mojej ocenie nie odpowiada na szereg zasadniczych pytań i nie rozwiązuje praktycznie żadnych problemów.
  2. Deweloperzy mogą pobierać płatności (za pośrednictwem podmiotów trzecich), ale Apple zachowuje wszelkie prawa do weta i decyzji. A dla bieżącej działalności jest to kluczowe.
  3. Epic Games wniosła odwołanie od wyroku i daleko jeszcze do ostatecznego rozstrzygnięcia.
  4. Wizerunkowo jest to katastrofa dla Apple. Apple gra na pełną rację po swojej stronie i nie może pozwolić sobie na porażki tego kalibru. Wyrok pokazał publicznie...
image