Czym jest ulga IP BOX?
Od początku roku w polskim systemie podatkowym funkcjonuje nowa ulga podatkowa, tzw. IP BOX. Jeżeli zarabiasz na tworzonych przez siebie, lub Twoją firmę prawach własności intelektualnej (IP) , to zdecydowanie powinieneś się z nią zapoznać.
Dla kogo jest ulga IP BOX?
Ulga przeznaczona wszystkich, którzy uzyskują dochód ze sprzedaży kwalifikowanej własności intelektualnej. Korzystać z niej mogą zatem nie tylko przedsiębiorcy, ale także osoby fizyczne nie prowadzące działalności gospodarczej. Dotyczy ona zarówno osób prowadzących działalność gospodarczą jednoosobowo (PIT), jak i w formie osób prawnych (CIT) Najszersze zastosowanie znajduje ona w stosunku do firm technologicznych i startupów.
Od kiedy można stosować IP BOX?
Ulga weszła w życie od 1 stycznia 2019 roku. Tym niemniej możliwe jest jej zastosowanie do projektów, które rozpoczęły funkcjonowanie przed tą datą. Warunkiem jest naturalnie uzyskanie dochodu z nich po dacie wejścia w życie przepisów.
Jakie IP są objęte ulgą?
IP BOX dotyczy kwalifikowanych praw własności intelektualnej objętych ochroną prawną. Tym samym, aby na przykład Twój produkt, mógł być rozliczony wg. preferencyjnych zasad, spełnione muszą być trzy warunki:
- Produkt został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez Ciebie w ramach prowadzonej przez Ciebie działalności.
- Produkt musi mieścić się w katalogu przewidzianym przez ustawę, obejmującym:
- autorskie prawo do programu komputerowego
- patent,
- prawo ochronne na wzór użytkowy,
- prawo z rejestracji wzoru przemysłowego,
- prawo z rejestracji topografii układu scalonego,
- dodatkowe prawo ochronne dla patentu na produkt leczniczy lub produkt ochrony roślin,
- prawo z rejestracji produktu leczniczego i produktu leczniczego weterynaryjnego dopuszczonych do obrotu,
- wyłączne prawo, o którym mowa w ustawie z dnia 26 czerwca 2003 r. o ochronie prawnej odmian roślin (Dz.U. z 2018 r. poz. 432),
- Produkt musi być objęty ochroną prawną na podstawie odrębnych przepisów. Autorskie prawo majątkowe do programu komputerowego podlega ochronie bezpośrednio na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, zatem nie ma konieczności występowania z dodatkowymi wnioskami, aby uzyskać specjalną ochronę.
Jaką wysokość ma ulga IP BOX?
IP BOX pozwala na obliczenie podatku dochodowego wg. stawki podatku 5%. Dotyczy to zarówno CIT, jak i PIT. W przypadku liniowego PIT (19%), mamy zatem do czynienia z bardzo znaczną oszczędnością podatkową.
Jak możemy Ci pomóc w uzyskaniu ulgi IP BOX?
Do skorzystania z IP BOX niezbędne jest podjęcie kilku działań. W pierwszej kolejności niezbędne jest mapowanie procesów, przychodów i kosztów związanych z wytworzeniem kwalifikowanych praw własności intelektualnej (KPWI). W drugim kroku niezbędne jest przygotowanie ewidencji kosztów i przychodów ze sprzedaży KWI zgodnie z wymogami poszczególnych ustaw.
W trzecim kroku niezbędnej jest wystąpienie z wnioskiem o indywidualną interpretację podatkową i uzyskanie w Twojej sprawie opinii Krajowej Administracji Skarbowej.
Finalnie rozliczenie IP BOX następuje w rocznym zeznaniu PIT.
Zajmujemy się prowadzeniem projektów w zakresie IP BOX kompleksowo, tj. od wstępnej analizy, do rozliczenia rocznego.
Masz więcej pytań?
Ciekawa inicjatywa, dzięki za artykuł!
Mam dochód pasywny z udzielenia licencji na mój program (dostaję % od sprzedaży nie zajmując się niczym, to firma której udzieliłem licencję prowadzi sprzedaż, itp.), bez działalności gospodarczej. Do tej pory rozliczałem się z tego co roku w PIT stosując 50% kosztów uzyskania przychodu (czyli realnie 9% w 1 progu).
Jak Pan myśli, czy IP BOX jest warte zachodu w takim przypadku?… Wiadomo, że najpierw trzeba by wystąpić o interpretację, ale tak wstępnie, ma to sens gdy ktoś ma dochód pasywny z 50% kosztów? Tutaj pisze Pan o wielu wymaganych rzeczach IP BOX, co trochę zniechęca, szczególnie dla kogoś kto prawie nic nie robi siedząc ‚pasywnie’ 🙂 (mapowanie procesów, ewidencje kosztów (tutaj zerowe), itp.) Pozdrawiam!
Panie Mirosławie,
dziękuję za komentarz. Pana problem jest w mojej ocenie ciekawym przypadkiem w kontekście ulgi IP BOX.
1) Czy wymagania formalne są duże?
W mojej ocenie IP BOX jest jedną z prostszych do zastosowania ulg podatkowych. Szczególnie w Pana przypadku, gdzie stworzenie niezbędnej dokumentacji będzie relatywnie proste. Z kroków prawnych niezbędnych do podjęcia mamy u Pana w zasadzie do czynienia tylko z przygotowaniem wniosku o interpretację, plus niewielka konsultacja księgowa. Po uzyskaniu korzystnej interpretacji, w zasadzie można z ulgi korzystać bezterminowo (o ile nie zmienią się przepisy).
2) Czy to się opłaca, jeżeli płacę 9% PIT?
Nie ma na to pytanie prostej odpowiedzi. A przynajmniej nie ma odpowiedzi generalnej. Myślę, że zmiana sposobu rozliczania podatkowego stworzonego przez Pana programu, to przedmiot do analizy ekonomicznej. Różnica 4 punktów procentowych w skali opodatkowania może być tego warta, jednak nie przesądzam kwestii. Zapewne trzeba by przygotować wycenę przeprowadzenia takiego projektu, następnie policzyć oszczędność podatkową i finalnie sprawdzić po jakim czasie się ona zwróci. Może być, że będzie to po roku, może po miesiącu, a może po 3 latach. dopiero jak mamy w ręku konkretne liczby, jesteśmy w stanie ocenić, czy gra jest warta świeczki.
Pozdrawiam!
Dziękuję za artykuł, mam dodatkowe pytania natury księgowej. Jak się do tego mają koszty uzyskania przychodu? Załóżmy że rozliczam się podatkiem liniowym PIT 19%, po odliczeniu różnych kosztów podatek wynosi 16%, czyli zakładając że co miesiąc wystawiam fakturę na 1000zł netto przez cały rok, od tego co miesiąc płacę 160zł podatku po odliczeniu kosztów. Na koniec roku mój bilans wynosi 12000zł dochodu, z czego 1920zł zapłacone do US w postaci podatku dochodowego. Czy zakładając że stosuję ulgę IPBox, w rozliczeniu rocznym mogę wnioskować o zwrot 1320zł (5%) nadpłaconego podatku plus to co wyjdzie z kosztów, czyli jak na szybko liczę około 100zł, sumarycznie 1420zł zwrotu? Ostatecznie wyszłoby że przez cały rok zapłaciłem 500zł podatku dochodowego, czyli około 4%. Czy może jest to bardziej skomplikowane? Pozdrawiam!
IP BOX i Koszty uzyskania przychodu są kwestiami powiązanymi, ale działają tak jak Pan opisał.
IP BOX jest ulgą dochodową, czyli pozwala ona na zastosowanie stawki podatkowej 5% w stosunku do dochodu osiągniętego ze sprzedaży KPWI. Dochodem jest w tym przypadku różnica pomiędzy przychodem wygenerowanym przez konkretne prawa własności intelektualnej, a kosztami jego uzyskania. Poniesione koszty nie pomniejszają stawki zastosowanego podatku, a jedynie kwotę do opodatkowania. Czyli w przytoczonym przykładzie:
W uproszczeniu:
Rocznie ze sprzedaży KWI uzyskał Pan 12.000 PLN
Kosztów uzyskania przychodu było powiedzmy 100 PLN miesięcznie (1.200 PLN rocznie)
Roczny dochód do opodatkowania wynosi 10.800 PLN
Podatek należny wg. zasad ogólnych (18/32%) to (nie licząc kwoty wolnej) 1.944 PLN
Podatek należny wg. ulgi IP BOX (5%) to 540 PLN
Kwota do zwrotu w zeznaniu rocznym (ew. do zaliczenia na poczet zaległości podatkowej) 1.404 PLN